- QONUN HUJJATLARI MA’LUMOTLARI MILLIY BAZASI
2019 yilning 10 may kuni IIV Akademiyasi Davlat-huquqiy fanlar kafedrasi tomonidan kursantlarning davlat va huquq nazariyasi fanidan olgan bilimlarini mustahkamlash, ularda hozirjavoblik, mustaqil mushohada yuritish qobiliyatlarini rivojlantirish hamda yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar mazmuni bo‘yicha tushunchalar hosil qilish maqsadida, 1-o‘quv kursi otryadlarining iqtidorli kursantlari o‘rtasida “Davlat va huquq nazariyasi bilimdoni” mavzuida viktorina o‘tkazildi.
Viktorinada 1-otryadning “Huquqshunos”, 2-otryadning “Vatanparvarlar”, 3-otryadning “Temuriylar”, 4-otryadning “Qonun himoyachilari”, 5-otryadning “Yosh yuristlar”, 6-otryadning “Adolat” jamoalari uchta shart asosida bellashdilar.
Birinchi shartda jamoalarning Davlat va huquq nazariyasi fani bo‘yicha yuridik atamalar ma’nosi nechog‘lik bilishlari sinovdan o‘tkazildi. Ikkinchi shartda jamoa sardorlari o‘rtasida Davlat va huquq nazariyasi fanidan tezkor savol-javob o‘tkazildi. Uchinchi shartda esa jamoalar tomonidan tuzilgan savollar asosida bir-birlari bilan savol-javob qilishdi. Shundan so‘ng guruhlarning shartlar davomida yig‘ib borgan ballari umumlashtirilib, to‘plangan ballarga ko‘ra bellashuv g‘oliblari aniqlanadi.
Viktorina yakunida barcha shartlarda yuqori natija qayd qilgan “Yosh yuristlar” jamoasi faxrli 1-o‘rin, “Qonun himoyachilari” jamoasi 2-o‘rin, “Adolat” jamoasi 3-o‘rinni egalladi va kafedra tomonidan tayyorlangan esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.

- НАЦИОНАЛЬНАЯ БАЗА ДАННЫХ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
10 мая 2019 года кафедрой Государственно-правовых дисциплин Академии МВД Республики Узбекистан, проведена викторина под названием «Знаток теории государства и права» среди талантливых курсантов 1-учебного курса. Цель викторины заключается в закреплении знаний курсантов полученных по дисциплине теории государства и права, формировании у них самостоятельного мышления, углублении знаний о сущности широкомасштабных реформ проводимых в стране.
В викторине по трем конкурсным условиям состязались команды первого отряда «Правовед», второго отряда «Патриоты», третьего отряда «Темуриды», четвертого отряда «Защитники закона», пятого отряда «Молодые юристы» и шестого отряда «Справедливо».
По первому условию были проверены знания о значении юридических терминов по теории государства и права. По второму условию среди командиров команд праведен экспресс-опрос по теории государства и права. В третьем случае они задавали друг другу заранее подготовленные вопросы. После этого на основе суммировании набрахных очков и были определены победители.